بلاگ

موزه صنایع دستی آبگینه

موزه صنایع دستی سفال و آبگینه در زمینی به مساحت تقریبی هفت هزار متر مربع بنا شده است. ساختمان اصلی موزه مربوط به دوران قاجار/پهلوی و منزل شخصی قوام السلطنه (نخست وزیر ایران در دوره های قاجار و پهلوی) بوده که پس از مرگ وی و بارها تغییر کاربری، نهایتا در سال 1358 تبدیل به موزه گردید. این خانه/موزه در سال 1377 شمسی درون لیست آثار ملی میراث فرهنگی ایران قرار گرفت.

عمارت موزه، ساختمانی هشت ضلعی با مساحتی تقریبا بیشتر از هزار متر مربع بوده که در دو طبقه بالای زمین و یک زیر زمین ساخته شده است. معماری این بنا تلفیقی است از معماری های ایرانی و فرنگی (معماری قرن نوزدهم میلادی) که در آن از آجرکاری، گچ بری، آینه کاری، مینا کاری، منبت کاری و … استفاده شده است. گفتنی است که برای راه پله های این بنا از معماری ای شبیه به بناهای روسی استفاده شده است.

بعضی صنایع دستی ارائه شده در موزه آبگینه متعلق به بیش از چهار هزار سال پیش بوده و از این حیث، بسیار ارزشمند هستند. بیشتر آثار ارائه شده در این موزه از جنس سفال و شیشه بوده که در پنج تالار مجزا در معرض دید عموم قرار گرفته اند. در طبقه اول موزه آبگینه دو تالار (بلور و مینا) و در طبقه دوم موزه آبگینه سه تالار مجزا (زرین فام، صدف و لاجورد) هر کدام آثار مربوط به دوره های مختلفی را ارائه می دهند. علاوه بر این پنج تالار، آثار بی نظیری نیز در راهروی این مجموعه به نمایش درآمده تا مراجعان همواره از زمان خود بهترین استفاده را ببرند. 

اطلاعات موزه صنایع دستی آبگینه

موزه صنایع دستی آبگینه در تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار گرفته و همه روزه از ساعت 9 صبح الی 19 (زمستان ها بین ساعت 8 الی 17) آماده پذیرایی از مراجعین محترم است. بلیط ورودی این موزه 25،000 ریال بوده و مراجعین می توانند از آثار ارائه شده در این موزه عکسبرداری نمایند.

یکی از اهداف اصلی ما در هیما، معرفی آثار صنایع دستی هنرمندان ایران زمین و حمایت از این هنر دیرینه ایرانیان است. در همین راستا، هیما صنایع دستی هنرمندان به نام را بدون واسطه و مستقیما در اختیار هنردوستان عزیز قرار می دهد. علاوه بر فروشگاه آنلاین، هیما چندین نمایشگاه و فروشگاه دائمی در سطح شهر تهران داشته و همواره آماده پذیرایی از هنردوستان عزیز است. با دنبال کردن ما در شبکه های مجازی، آثار جدید و خاص را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 13 =